Akwariowe.pl

Kategorie
Informacje
Bestsellery

Środowisko akwarium

     Zbiornik wodny charakteryzuje się wieloma parametrami, które regulują wzrost flory i fauny. Odpowiednie narzędzia pozwalają na manipulację tymi parametrami, tak aby uzyskać równowagę mikrobiologiczną wewnątrz zbiornika. Najważniejsze dla akwarystów jest kontrolowanie trzech podstawowych czynników. Twardości wody, pH oraz ilości dwutlenku węgla.
     Akwarysta powinien dążyć do sytuacji, w której akwarium wymaga jak najmniejszej ingerencji człowieka. Wszelkie procesy powinny regulować się naturalnie dlatego naszą rolą nie jest zalewanie naszego zbiornika litrami pożywek, stabilizatorów oraz nawozów, lecz delikatne korygowanie wszelkich występujących odchyleń. Każdy akwarysta powinien zaopatrzony być w pH-metr (lub papierki lakmusowe), testy twardości wody oraz odpowiedni dla zbiornika i stopnia doświadczenia system stabilizacji CO2


TWARDOŚĆ WODY


     Twardość ogólna wody to współczynnik określający ilość rozpuszczonych w wodzie soli i minerałów. Twardość ogólną wody (GH) mierzymy w tzw. Stopniach niemieckich (n), gdzie jeden stopień n równa się 10mg tlenku wapnia rozpuszczonego w 1 litrze wody. Na podstawie tej skali wody akwariowe możemy podzielić na:

bardzo miękkie – 0-5n

miękkie – 5-10n

średnio twarde – 10-20n

twarde – 20-30n

bardzo twarde – 30+n

     Na twardość ogólną wody składają się twardość węglanowa I niewęglanowa:

Twardość węglanową (KH) jest miarą stężenia przede wszystkim wodorowęglanów wapnia I magnezu. Nazywana jest również twardością przemijającą, gdyż bardzo łatwo ją zmniejszyć – wystarczy przegotować wodę.

Twardość niewęglanowa, zwana też nieprzemijającą, to poziom stężenia głównie soli wapna I magnezu.

     Akwarystów przede wszystkim interesują wartości KH I GH. Twardość węglanowa I twardość ogólna wody to bardzo ważne czynniki, mające istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie akwarium. Zachowanie odpowiedniej równowagi soli I minerałów jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin oraz rybek. Wartość KH oraz GH można zmierzyć za pomocą specjalistycznych testów dostępnych w większości sklepów akwarystycznych. Zalecane wartości dla typowego akwarium słodkowodnego to odpowiednio: GH na poziomie 8-14 oraz KH na poziomie 4-6. Mimo iż niektóre gatunki ryb I roślin mogą preferować nieco inne warunki, to wciąż powinny prawidłowo funkcjonować w akwarium o takim bilansie.


pH


     Poziom pH, czyli inaczej odczyn wody, jest wskaźnikiem informującym nas o poziomie kwasów i zasad w naszym akwarium. Jest to jeden z najważniejszych parametrów decydujących o prawidłowym funkcjonowaniu akwarium. Mierzony jest on w skali od 0 do 14, przy czym wartość 7 oznacza odczyn obojętny. Poniżej tej wartości mamy do czynienia z odczynem kwasowym, zaś powyżej zasadowy.
     Chcąc zapewnić naszym rybkom i roślinkom odpowiednie warunki do życia musimy zatroszczyć się o uzyskanie odpowiedniej równowagi kwasów i zasad - takiej, która będzie jak najbardziej zbliżona do warunków, w jakich dane gatunki żyją w naturze. Przykładowo rzeki Amazonii, z której pochodzi m. in. wiele gatunków żabienicy, mają odczyny kwasowe dochodzące do wartości 5,5. Z kolei wody w niektórych rzekach i jeziorach afrykańskich, skąd pochodzą m.in. anubiasy, mają odczyny zasadowe dochodzące do 8,5.
     Na szczęście w akwariach słodkowodnych różnice nie są tak dramatyczne i większość gatunków może prawidłowo funkcjonować po zapewnieniu odczynu na poziomie 6,5-7,0 pH. Na zapewnieniu wyższego lub niższego odczynu może nam zależeć, gdy planujemy prowadzić bardziej specjalistyczne akwarium.


 Dwutlenek węgla (CO2)


     Kolejnym istotnym czynnikiem dla funkcjonowania akwarium jest stężenie dwutlenku węgla (CO2) w wodzie. Jest on szczególnie istotny dla zapewnienia wysokiego tempa wzrostu roślin. W ciągu dnia dwutlenek węgla wydalany jest przez ryby, zaś w nocy dodatkowo również przez rośliny. Bardzo istotne dlatego jest zrównowanie liczby ryb oraz roślin w akwarium – nadmiar ryb może powodować nadmiar CO2, zaś nadmiar roślin względem ryb może prowadzić to niedoborów tego składnika. Po zapewnieniu odpowiedniej równowagi biologicznej w akwarium, możemy wspomóc wzrost roślin w akwarium dostarczając do akwarium dodatkowe ilości CO2. Systemy nawożenia CO2 mogą państwo znaleźć w naszej ofercie.
     Poza wspomaganiem procesów biologicznych roślin oraz ich tempa wzrostu, dwutlenek węgla posiada jeszcze jedną istotną funkcję – pomaga regulować poziom pH w akwarium. Duża ilość CO2 w akwarium będzie powodować obniżenie pH.

Koszyk
...jest pusty

Polecamy
Algocaps
Netto: 15,71 zł
Brutto: 19,33 zł
Anubias Petite w ceramice M
Netto: 83,34 zł
Brutto: 90,01 zł
Micranthemum Monte Carlo INVs
Netto: 15,00 zł
Brutto: 16,20 zł
Hemiantus Cuba INV
Netto: 27,78 zł
Brutto: 30,00 zł
Aquaflora Complete Caps
Netto: 13,98 zł
Brutto: 17,20 zł
Aquaflora Carbo 250 ml
Netto: 18,43 zł
Brutto: 22,67 zł
Formisol 30 ml
Netto: 5,38 zł
Brutto: 6,61 zł
Aquatest pH-2
Netto: 16,67 zł
Brutto: 20,51 zł
Limnophilla sessiliflora
Netto: 21,39 zł
Brutto: 23,10 zł
Gałęzatka
Netto: 7,40 zł
Brutto: 7,99 zł
Cryptocoryna nana
Netto: 24,45 zł
Brutto: 26,41 zł
Sól akwarystyczna 300 g
Netto: 7,26 zł
Brutto: 8,93 zł
Echinodorus Harbich
Netto: 24,45 zł
Brutto: 26,41 zł
Bacopa crenata
Netto: 21,39 zł
Brutto: 23,10 zł
Komplet CO2 3 szt.1000 ml
Netto: 40,98 zł
Brutto: 50,41 zł
Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.